ترمیستور ها به طور کلی دو نوع هستند:ترمیستورهای دارای ضریب حرارتی منفی (NTC)و ترمیستورهای دارای ضریب حرارتی مثبت(PTC).

معمولا ترمیستور های PTCدر مدار های قدرت برای حفاظت در برابر جریان هجومی به کار برده می  شوند . از لحاظ  تجاری دو نوع ترمیستور PTCوجود دارد . اولین نوع شامل مقاومتهای سیلیکونی است که به سیلیستورها مشهور هستند. این ابزار آلات در بیشتر محدوده کاری خود دارای ضریب حرارتی مثبت نسبتا ثابتی می باشند.ولی معمولا در دماهای بالاتر ضریب حرارتی منفی  از خود نشان می دهند .سیلیستورها معمولا برای جبران حرارتی نیمه هادیهای  سیلیکونی به کار برده می شوند.نوع دیگر و معمولا پر کاربرد تر تمیستورهای PTCبه ترمیستورهای” Switching PTC”معروف هستند.این نوع ترمیستورها تا رسیدن به دمای بحرانی که دمای کوری نیز نامیده می شود دارای ضریب حرارتی منفی کوچک می باشند . با رسیدن به دمای کوری,این ابزار ها معمولا در کاربرد های کلیدزنی برای محدود سازی جریان در سطح مطمئن به کار می روند .ترمیستورهای PTCدر کنترل دما و کاربرد های منترلی به کار برده نمی شود,بنابراین در این مقاله مورد بررسی بیشتر قرار نخواهد گرفت.

ترمیستورهای  NTCقابلیتهای زیادی را برای اندازه گیری و کنترل دما ارائه می دهند.مقاومت الکتریکی  آنها با افزایش دما,کاهش می یابد(شکل زیر را ببینبد) و رابطه مقاومت -دمای آنها خیلی غیر خطی است.بسته به نوع مواد به کار رفته و روش ساخت ,ترمیستورها می توانند در یک محدوده دمایی از ۵۰تا۱۵۰ + درجه سانتی گراد به کار برده شوند .نقطه مرجع مقاومت  یک ترمیستور ,۲۵درجه سانتی گراد است و برای اکثر کاربرد ها ,مقاومت در این دما بین ۱۰۰اهم تا ۱۰۰ کیلو اهم می باشد.

منحنی مقاومتی ترمیستور

 

مزایای  ترمیستورهای NTCبه صورت خلاصه در زیر آورده شده است:

حساسیت-یکی از مزایای ترمیستورها در مقایسه با ترموکوپل ها و RTD ها تغییر نسبتا زیاد آنها در میزان مقاومت به دلیل تغییر در دماست .معمولا به ازای هر درجه افزایش دما ,۵درصد از میزان مقاومت کاسته می شود.

کوچکی اندازه- ترمیستورها دارای اندازه های خیلی کوچکی هستندواین باعث می شود که به تغییرات دمایی خیلی سریع  پاسخ دهند.این خصوصیت در سیستم های کنترل بازخورد دما که به پاسخهای سریع احتیاج داریم,از اهمیت بالایی برخوردار است.

استحکام- اکثر ترمیستورها سخت هستند و می توانند شوک مکانیکی  و حرارتی و لرزش را بهتر از انواع دیگر سنسورها ی دما تحمل کنند.

اندازه گیری خارجی-ترمیستورها می توانند  برای  حس کردن دمای موقعیت های خارجی به کار برده شوند  واین کار را از طریق کابل های بلند انجام می دهند ,به این دلیل که مقاومت یک کابل بلند در مقایسه با مقاومت  نسبتا زیاد ترمیستور کم  است.

قیمت پایین-هزینه ترمیستورها کمتر از اکثر انواع دیگر سنسور های دما است.

قابلیت تعویض-ترمیستورها می توانند با تلرانس های خیلی نزدیک به هم ساخته شوند.در نتیجه بدون نیاز به تنظیم مجدد سیستم اندازه گیری ,می توان از ترمیستور ها به جای هم استفاده کرد.