دوربین مداربسته آی پی یا IPCCTV دوربین است که برای دریافت تصویر و تبدیل آنها به اطلاعات دیجتال از آن استفاده میشود. این کار در دوربین مداربسته تحت شبکه به وسیله سنسور الکترونیکی دوربین با نام  Imaging Sensor انجام میشود. این سنسور میتواند یکی از مدلهای CCD یا CMOS باشد.
استفاده از دوربینهای تحت شبکه هر روز در حال افزایش است و میرود تا جای دوربین های نسل قدیم خود یعنی دوربین های آنالوگ را را بگیرد.

عملکرد

دوربین مداربسته تحت شبکه به نوعی کامپیوتر کوچک نیز محسوب می شوند. این دوربین ها پس از دریافت اطلاعات تصاویر از سنسور،  آنها را بصورت اطلاعات دیجیتال تبدیل کرده و مطابق پروتکل های شبکه به شبکه مورد نظر می فرستند. وجود قسمت های تبدیل کننده در این دوربین هاست که  باعث افزایش پیچیدگی و درنهایت افزایش هزینه آن میشود.
هر شرکت تولید کننده دوربین های مداربسته تحت شبکه پروتکلی مختص به خود رادارد که این کار موجب می شود شما در یک سیستم مداربسته شبکه نتوانید از چند دوربین متفاوت برای یک سیستم یکپارچه استفاده کنید. تنها راه استفاده از دوربین ها به این صورت تطابق آنها با پروتکل جدید Onvif است.

کیفیت تصویر

بزرگترین مزیت دوربین های تحت شبکه یا آی پی محدود نبود کیفیت تصویر آنهاست. درحال حاضر دوربین هایی با کیفیت از1.3 تا 12 مگا پیکسل به صورت گسترده مورد استفاده قرار میگیرد. کیفیت تصویر بالاتر از 5 مگا پیکسل تنها در دوربین های تخصصی و در برندهایی خاص قابل دسترسی خواهد بود.

تغذیه

دوربین های شبکه را میتوان از دو طریق تغذیه کرد.

  • تغذیه از طریق آداپتور
  • تغذیه از طریق کابل شبکه و به صورت POE

در صورت استفاده از تغذیه POE شما دیگر نیازی به نصب اداپتور در کنار دوربین نخواهید داشت و مسلما هزینه نهایی شما کمتر خواهد شد البته باید توجه داشت که تمامی سوئیچ های مورد استفاده در زیر ساخت شبکه باید از نوع POE استفاده شوند که معمولا به مراتب از کابل کشی پرهزینه ترند.

نرم افزار

از دیگر قابلیت های بسیار مهم دوربین مداربسته تحت شبکه دسترسی به نرم افزارهای پیشرفته شبکه است. این نرم افزارها میتوانند قابلیت های بی شماری را برای شما ایجاد کنند و بسیاری از نیازهای نظارتی مشتریان را برطرف کنند.